INVERNESS FOURS AND SMALL BOATS HEADS - RESULTS REPORT

posted by Roy Sinclair - 22 Nov 2012, 8:25 a.m.

A record entry of over 359 crews was received for the Inverness Fours and Small Boats Heads which took place in sunny and relatively calm weather conditions on Saturday and Sunday, 17th and 18th November on the superb rowing waters of the Caledonian Canal in Inverness over a 4200m course from Dochgarroch to the Inverness Rowing Club Clubhouse.

Much excellent racing was witnessed on both days of the competition with the host club winning both Men's Novice Single Sculls and Men's Veteran Double Sculls on the Sunday.

In the Fours Head on Saturday, the fastest men's crew of the day and winning the traditional set of mounted antlers were the Aberdeen Schools Rowing Association/Aberdeen BC Open Coxless Quadruple Sculls crew stroked by Lewis McCue in a time of 14 minutes and 27 seconds. The fastest women's crew was the Open Coxless Quadruple Sculls crew from Strathclyde Park RC/Reading RC, stroked by Natalie Irvine in a time of 16 minutes and 2 seconds.

In the Small Boats events on the Sunday, fastest men's crew of the day was the
Clydesdale ARC Open Junior 16 Double Scull stroked by Giacomo Galano which recorded a fine time of 16 minutes and 16 seconds. The fastest women's crew was the Open Double Scull from Strathclyde Park RC/Reading RC, stroked by Sally Pollok-Morris in a time of 17 minutes and 45 seconds.

Results

WINNERS OF FOURS EVENTS

SATURDAY - DIVISION 1

Men's Restricted 1 Coxless Quad Scull - Clydesdale ARC/Strathclyde Park RC (Giacomo Galano) - 15.08.89
Men's Open Junior 18 Coxed Four - Aberdeen Schools Rowing Association (Lewis McCue) -
15.19.19
Men's Open Coxed Four - Edinburgh University BC (David Graham) -
15.23.01
Open Junior 16 Coxed Quad Scull - George Watsons College RC (James Stephenson) - 15.08.89)
Men's Restricted 2 Coxed Four - Edinburgh University BC (Chris Meighen)
- 15.54.96
Women's Open Coxless Quad Scull - Strathclyde Park BC/Reading RC (Natalie Irvine) - 16.02.99
Women's Junior 18 Coxless Quad Scull - George Watsons College RC (Ellie Brown) - 16.18.66
Women's Restricted 1 Coxed Four - Edinburgh University BC (Jo Smith) - 16.23.98
Women's Open Coxless Four - Aberdeen University BC (Catriona Bain) - 16.24.52
Men's Novice Coxed Quad Scull - Heriot Watt University BC (Jonathan Henry) - 16.36.38
Open Junior 15 Coxed Four - Aberdeen Schools Rowing Association (Gregor Duncan) - 17.11.22
Men's Veteran Coxed Four - Aberdeen BC (Ron Wallace) - 17.30.45 (16.09.45)
Women's Restricted 2 Coxed Quad Scull - Glasgow University BC - 17.30.52
Women's Junior 16 Coxed Four - Aberdeen Schools Rowing Association (Cara Napier) - 18.25.20
Women's Novice Coxed Four - Aberdeen University BC (Grace Anderson) - 18.39.02
Women's Junior 14 Coxed Quad Scull - Aberdeen Schools Rowing Association (Eilidh Matthew) - 19.07.15

SATURDAY - DIVISION 2

Men's Open Coxless Quad - Aberdeen Schools Rowing Association/Aberdeen BC (Lewis McCue) - 14.27.16
Open Junior 18 Coxless Quad - Clydesdale ARC (Giacomo Galano) - 14.51.96
Men's Open Coxless Four - Aberdeen University BC (Ian Walker) - 15.27.01
Men's Restricted 1 Coxed Four - St Andrews University BC (Callum Turnbull) - 15.29.50
Men's Novice Coxed Four - Heriot Watt University BC (James Blyth) - 15.52.08
Open Junior 16 Coxed Four - Aberdeen Schools Rowing Association (George Turner) - 16.13.97
Women's Open Coxed Four - Edinburgh University BC (Jo Smith) - 16.45.51
Women's Restricted 1 Coxless Quad - Glasgow RC (Beth McMaster) - 16.45.91
Women's Restricted 2 Coxed Four - Aberdeen University BC (Catriona Bain) - 16.53.49
Men's Restricted 2 Coxed Quad - Clydesdale ARC (Scott Telfer) - 17.14.95
Women's Junior 18 Coxed Four - George Watsons College RC (Emma Rankin) - 17.21.50
Open Junior 14 Coxed Quad - George Watsons College RC (Euan Dickerson) - 17.23.44
Women's Novice Coxed Quad - George Watsons College RC (Eilidh Brown) - 18.24.43

WINNERS OF SMALL BOATS EVENTS

SUNDAY - DIVISION 1

Open Junior 18 Double Scull - George Watsons College RC (Jack Dryden) - 16.43.98
Men's Restricted 1 Single Scull - Aberdeen BC (Gary Wilson) - 16.47.46
Men's Open Coxless Pair - Edinburgh University BC (Freddy Sullivan) - 16.55.22
Men's Restricted 2 Coxless Pair - Aberdeen Schools Rowing Association (Andrew Main) - 17.13.45
Open Junior 16 Single Scull - Castle Semple RC (Gavin Horsburgh) - 17.37.65
Men's Restricted 2 Double Scull - St Andrew BC (John Hallett) - 17.40.41
Women's Restricted 1 Double Scull - Clydesdale ARC ( Rosie Young) - 17.49.98
Women's Junior 16 Double Scull - George Watsons College RC (Holly Cook) - 18.17.00
Men's Novice Single Scull - Inverness RC (Rowan Arthur) - 18.40.77
Women's Restricted 1 Coxless Pair - Edinburgh University BC (Jo Smith) - 18.46.49
Women's Open Single Scull - Aberdeen BC(Iona Riley) - 18.48.06
Women's Novice Double Scull - Heriot Watt University BC (Emily Bowie) - 18.53.61
Womens' Restricted 2 Single Scull - Clydesdale ARC (Ruth Dunn) - 18.57.29
Women's Junior 18 Single Scull - St Andrew BC (Beth Simmonds) - 19.55.94
Mens Veteran Single Scull - Aberdeen BC (Richard Matheson) - 20.28.15 (18.16.15)


SUNDAY - DIVISION 2

Open Junior 16 Double Scull - Clydesdale ARC (Giacomo Galano) - 16.16.56
Men's Restricted 1 Double Scull - Edinburgh University BC (Graham Ord) - 16.33.07
Men's Open Single Scull - Aberdeen BC (Gary Wilson) - 16.37.74
Men's Novice Double Scull - Heriot Watt University BC (James Lindsay) - 16.45.76
Men's Restricted 2 Single Scull - St Andrews University BC (Ross Marchbank) - 17.09.28
Open Junior 18 Single Scull - Edinburgh University BC (Tom Claxton) - 17.12.58
Men's Veteran Double Scull - Inverness RC (Tom Baker) - 17.31.83 (16.22.83)
Women's Open Double Scull - Strathclyde Park RC/Reading RC (Sally Pollok-Morris) - 17.45.67
Women's Junior 18 Double Scull - Castle Semple RC/ St Andrew BC (Beth Simmonds) - 18.04.72
Men's Veteran Coxless Pair - Aberdeen BC (John Sangster) - 18.28.79 (17.51.79)
Women's Open Coxless Pair - Edinburgh University BC (Jo Smith) - 18.37.50
Women's Restricted 2 Double Scull - Glasgow University BC (Lizzie Panton) - 18.41.45
Women's Restricted 1 Single Scull - FANA Norway (Benedickte Tollefsen) - 18.49.36
Women's Restricted 2 Coxless Pair - Aberdeen Schools Rowing Association (Joanna Cassidy) - 19.15.07
Women's Junior 16 Single Scull - George Watsons College RC (Ellie Brown) - 19.55.41
Women's Novice Single Scull - Aberdeen BC (Holly Reid) - 20.09.47

Showing the Specific Article Requested




Search



Headlines
Body Texts