TENON LTD INVERNESS EIGHTS AND SMALL BOATS HEAD

posted by Roy R Sinclair - 19 Feb 2006

A good entry of 51 crews was received for the Tenon Ltd Inverness Eights and Small Boats Head which took place in cold but sunny calm conditions on Saturday 18th February on the superb rowing waters of the Caledonian Canal in Inverness. Rowed in two divisions, the first started at 11.30am with the second at 2.30pm.
Inverness crews featured in the winners lists. In Division 2, the Inverness womens crew of Doreen Waterson (bow), Ccaro;e Wells, Hazel Geddes, Carolyn Ward, Bridget Senior, Bea Wallace, Susanne Standish-Hunter, Mandy Towrie (stroke) and Meghan Hunter (cox) produced a fine performance in winning the Womes Restricted 2 Eights category in a fine time of 19 minutes 24.72 seconds, with Colin Sinclair in Division 2 also winning the Mens Junior 18 Single Sculls in a time of 22 minutes 23 seconds. Inverness member Alan Sinclair, rowing for Aberdeen Boat Club , also featured in the winners list with this Eights crew winning the Mens Open Eights in a time of 15 minutes 16.17 seconds and the Mens Restricted 1 Eights in 15 minutes 42.15 seconds.
Fastest womens crew of the day was the Womens Open Eight from Aberdeen Boat Club which recorded a fine time of 17 minutes 58.74 seconds in Division 2.

Results - Winners

  • Division 1
  • Mens Open Eights - Aberdeen Boat Club (McNeill)---15.16
  • Mens R2 Eights - Aberdeen Boat Club (Mathers)---16.55
  • Mens Open Single Sculls - Aberdeen Boat Club (McGuigan)---19.47
  • Womens R1 Eights - Edinburgh University Boat Club (Parson)----18.19
  • Womens Novice Eights - St Andrew Boat Club (Reader)---20.16
  • Division 2
  • Mens R1 Eights - Aberdeen University Boat Club (McNeill)----15.42
  • Mens Novice Eights - Aberdeen University Boat Club (Wallace)----18.25
  • Mens Veteran C/D/E Single Sculls - Stirling Rowing Club (Brown)---20.30/19.04
  • Mens R1 Single Sculls - Aberdeen Boat Club (Cross)---19.28
  • Mens Junior 18 Single Sculls - Inverness Rowing Club (Sinclair)---22.23
  • Womens Open Eights - Aberdeen Boat Club (McDowell)---17.58
  • Womens R2 Eights - Inverness Rowing Club (Towrie)---19.24
  • Womens Novice Single Sculls - Aberdeen University Boat Club (Toal)---21.54

Fastest Crews in Other Boat Categories

  • Division 1
  • Mens Veteran D Double Sculls - Glasgow Rowing Club/Inverness Rowing Club(Trenchard)---21.16/19.50
  • Mens Novice Single Sculls - Aberdeen Boat Club (Wright)---21.45
  • Womens Open Coxless Pair - Aberdeen Boat Club (Jack)---21.26
  • Womens Open Single Sculls - Aberdeen University Boat Club (Toal)---21.52
  • Division 2
  • Mixed R2 Eights - Aberdeen Boat Club (Wallace)---20.10
  • Womens Novice Double Sculls - Inverness Rowing Club (Clouston)---25.44
  • Mens Novice Double Sculls - Inverness rowing Club (Niederberger)---26.01
  • Results recorded by other Inverness Club crews were Mens R2 Eights (N Wallace, K Andrews, K Sinclair, C Sinclair, B Bell, T Baker, D Alexander, J Muir (stroke), M Lewis (cox) - 17.20)
Prizes were presented to winning crews by Hazel Geddes - representing event sponsor Tenon Ltd.

Next Saturday 25th February sees the Scottish Rowing Trials again being held on the Caledonian Canal in Inverness when the cream of Scottish oarsmen and women will be attempting to produce their best times over the 5000 metre time trial course in an effort to impress the national selectors in advance of the upcoming international selections for this seasons major regattas at home and abroad.



Showing the Specific Article Requested




Search



Headlines
Body Texts